Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Eko Sprawy: wygrać z czasem

Eko Sprawy: wygrać z czasem

autor: Andrzej Herjan


Chwilę zastanawiałem się nad podjęciem tematu schedy po minionych czasach, w kontekście obecnego wpływu dawnego przemysłu na obecne środowisko naturalne, zarówno w makro, jak i mikro skali. Czasach, w których  aglomeracja śląska stanowiła perłę gospodarczą i niedościgniony wzór epoki dla całego kraju. Kopalnie, huty, ciężki przemysł metalowy i inne, wielkie przedsiębiorstwa obsługujące głównie te segmenty gospodarki, potrzebowały przestrzeni. 

Powstawały specyficzne budowle kubaturowe, do których „doklejano” kolejne i kolejne puzzle tej urbanistyczno- architektonicznej, coraz bardziej udziwnianej układanki. Zmieniły się czasy, a wraz z nimi priorytety rynku i oczekiwania społeczne. Podczas np. śląskiej „Industriady” mamy co roku okazję choć na chwilę powrócić do przeszłości, udając się w sentymentalną podróż szlakami techniki.

Odrestaurowane budynki lub ich duże fragmenty, ekspozycje maszyn i urządzeń oraz  liczne fotografie, ukazują obraz myśli i idei minionej epoki.

Przejeżdżając przez centrum poszczególnych miast regionu, coraz trudniej dostrzec znaki tamtych lat. Są jednak miejsca, w których czas jakby się zatrzymał, tworząc specyficzny, nie zawsze przyjazny dla środowiska klimat.

Wprawdzie trudno usłyszeć huk pracujących pełna parą maszyn, czy też odgłosy pracy tysięcy rąk, lecz cisza tych miejsc krzyczy mocą obrazu. Zaskakujące stają się kontrasty, nie spotykane w innych miejscach, gdzie destrukcja spotyka się z twórczością, architektoniczna brzydota z pięknem, a urbanistyczny problem z szansą rozwoju.

Zniszczałe pomniki dawnych czasów stopniowo i z niemałym wysiłkiem przeradzają się w nowoczesne, funkcjonalne i przydatne społeczeństwu budowle, ulegając transformacji niczym baśniowe brzydkie kaczątko zmieniające się w pięknego łabędzia. Czy jednak ten wyścig inwestorów, właścicieli obiektów i lokalnych władz, ich determinacja, środki finansowe oraz twórcze pomysły, będą w stanie przywrócić blask niszczejącym obiektom, powstrzymując nieuchronne działania zębów czasu?


„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. v